Dialog International Film Festival

Official Selections

Best Comedy

Quit Smoking in 5 Minutes
Directed by: Seyfican Bilgic

Best Drama

Vivid Souls
Directed by: VINCENT TISSIER, Albi Neziri

Best Original Screenplay

Barkoo’s Amerie
Written by: Richie Valentino

Best Short Film

The Stones of Rome
Directed by: Sean Tansey

Best Cinematography

EGO
Directed by: Claudio Mühle

Best Short Film Director

Shooting Blanks
Directed by: Michael Taylor

Best Feature Screenplay

Shoulder Dreaming
Written by: Stephen John Karnaghan

Best Animation

Am I a painter?/ Czy jestem malarzem?
Directed by: Michał Kucharski

Best Short Screenplay

THE DIVINE
Written by: Clemente Esparza, II

Best Television Screenplay

Scatternailious
Written by: Kipp Howard

Best Micro Short Film

Mariposas
Directed by: Adrian Carey

Best Unproduced Screenplay

SIGNED, BABA
Directed by: Yankee Zhou

Best Short Film

Eunuco
Directed by: Giorgio Perrig

Best Music Video

Self-creation
Directed by: Ewa Sztefka

Best Animation

We can still be friends
Directed by: Ewa Sztefka

Best Animation

Meet Cute
Directed by: Shawn Patrick Tilling

Best ECO FIlm

The Return
Directed by: Marina Dodis

Best Short Documentary Film

13 Driver’s Licenses
Directed by: Ryoya Terao

Best Short Film

Lucinda´s Pandora
Directed by: Sylvia Piechocki Gonzalez

Best Black&White Film

Night From the 4th to 5th
Directed by: Isabelle Bartkowiak

Best Short Documentary Film
Best Sport Film

The Red Creek Sessions
Directed by: Justin Harris

Best Unproduced Screenplay

Rise of the Elementals
Written by: Robert Leo Cox

Best Original Song

Rules of Hospitality
Directed by: Konstantina Palli

Best Music Video

Eva Braun
Directed by: Kapitan Kenguru

Best First-Time Screenwriter

Steve’s Law
Written by: Paul May

Best Original Screenplay

Robot Asteroid
Directed by:
Written by: Paul May

Best Feature Documentary Film

Far Horizon: Flat Earth vs NASA
Directed by: paul may

Best Short Screenplay

Head Wound
Written by: Paul Corricelli

Best Short Screenplay

Malfeasance
Written by: Paul Corricelli

Best Unproduced Screenplay

The Dead Chip Syndicate
Written by: Andrew W. Pearson

Best Sci-Fi

BLUE SUNSET
Directed by: Domiziano Cristopharo

Best Original Screenplay

IL SOGNO DIVENTA FUTURO
Directed by: Andrea Cacciavillani, Tonino Di Ciocco

Best Short Film

Talking to a survivor
Directed by: Milena Olip

Best Unproduced Screenplay

The S.S. Robin
Written by: Camille DeBiase

Best Feature Documentary Film 
Best Feature Documentary 

The Neighborhood Storyteller
Directed by: Alejandra Alcala

Best Unproduced Screenplay

The Liberator’s Daughter
Written by: Deborah Levine

Best Short Film
Best Short Documentary Film

Shotikat Oklhilli
Directed by: Blake Pickens

Best Unproduced Screenplay

Italy, Newark (Nevarca) and me 1883-2018
Written by: Daniel Patrick Basso Quinn

Best Cinematography
Best Sci-Fi
Best Romance

Going the Distance
Directed by: Mick Bongiovi

Best Experimental Short Film

JILLIAN
Directed by: Heidi Latsky

Best Feature Screenplay

The Deputy
Written by: Paul Corricelli

Best Television Screenplay

Dancing with Spies
Directed by:
Written by: Francis Longworth Billingsley

Best Short Documentary Film

Cochise Legendary Warrior
Directed by: Richard Allen Pines

Best Actress

Apache Girl
Directed by: Richard A. Pines

Best Experimental Short Film

Dishonour
Directed by: Terrence Turner

Best Short Documentary Film
Best Short Documentary Film 

Deaf Reach: Hope for Pakistan
Directed by: John E. Quatroche II

Best Unproduced Screenplay

The Last Earth Station
Directed by:
Written by: Kathryn Radmall

Best Experimental Short Film

Dolores, A Triptych
Directed by: Gina Ann Margillo

Best Symbolic Film

Poplars
Directed by: Matthew Garrison

Best Television Screenplay

Take This Faux Turkey and Shove It!
Directed by:
Written by: Mia Rivera

Best Short Film

100% Guaranteed
Directed by: Wesley Fleming

Best First-Time Director

Grinders Feature
Directed by: Andrew Heller

Best Experimental Short Film
Best Symbolic Film

13 Strokes…
Directed by: Ioulia Lymperopoulou

Best Micro Short Film
Best Silent Film

F r a g m e n t e d
Directed by: Ioulia Lymperopoulou

Best Micro Short Film

Challenging moments
Directed by: Borna Armanini

Best Drama
Best Independent Film

The Visitation
Directed by: Jarmo Juhani Salo

Best Educational Film

Organic
Directed by: Egor Subbotin

Best Symbolic Film

We Are Stardust
Directed by: Tova Reyes

Best Fantasy

Let’s Start Over
Directed by: Kent Bernhard

Best Animation

Today I wrote nothing
Directed by: Keith Sargent

Regular Deadline

UNEASE
Directed by: Angelo Donzella

Best Short Film

Nocturne
Directed by: Alysha Haran

Best Short Screenplay

The Ride
Written by: Alysha Haran

Best First-Time Director

The Prototype
Directed by: Marcelo Grion

Best Producer

An evening with the Tailor
Directed by: Seneca Robinson, Jarvis Garvin

Best Feature Documentary Film

Alang: The paths of my name
Directed by: Spiqan Bulan

Best Unproduced Screenplay

The Romanian Incident
Directed by: Simon King

Best Short Screenplay

The Chance
Written by: Terry Luke Podnar

Best Feature Documentary Film

A NEW DAWN
Directed by: Manny Soto

Best Feature Screenplay

FEROCIOUS
Written by: Dimitri Devyatkin

Best Feature Film

Sins of the Father
Directed by: Vanessa M. H. Powers

Best Short Screenplay

The Debt He Never Promised
Written by: Daniel Foster

Best Experimental Short Film
Best Silent Film

Becoming Arctic
Directed by: Robert Platt

Best Animation

Agrinoui
Directed by: Alexis Chaviaras

Best Feature Documentary 

Four Corners: A Conversation
Directed by: Talora Michal

Best Animation
Best Short Film
Best Experimental Short Film
Best Short Film Director
Best Original Score

Yellow Dove Aftermath
Directed by: Rony A. Abovitz

Best Short Film

Elisa and Middle-Earth 2 — Role Play 
Directed by: Julia Dubreuil

Best Short Film
Best Short Film Director

The Planting of Trees
Directed by: Fabio Seferi

Best Experimental Short Film

Talking Cure
Directed by: Maren Krüger

Best Short Documentary Film

Making of Making Nothing
Directed by: Barbara Erni

Best Animation

WATER
Directed by: PATRICIA NOEMI MENGHI

Best Short Film

the last reading
Directed by: Michelle kossler

Best Feature Documentary 
Best Feature Documentary 
Best War Film

Seven Thousand Souls
Directed by: Sanjin Miric

Best Micro Short Film

The Carlton Condom
Directed by: Ian Baker

Best Comedy

MarriageFit
Directed by: Rob DiNinni, Jeffrey Palmer

Best Experimental Feature Film

Haruan: The Snakehead
Directed by: Razli Dalan

Best Dance Video

TIGER (Silver Lotus)
Directed by: Daniel Belton and Good Company Arts

Best Experimental Short Film

Cosmic Popsicle
Directed by: Dina Yanni

Best Horror

Look Twice
Directed by: Kyle Wilson

Best Short Film

Limbo
Directed by: Anthony von Seck

Best Experimental Short Film

The Beloved Universe of Filmmaker
Directed by: Goran Ajtič

Best Horror

Buena Suerte Senora Muerte
Directed by: Ryan Barney

Best Feature Documentary Film

Agniyogana — Lower the head, Invoke the fire
Directed by: Emma Balnaves

Best Symbolic Film

Beings of Light
Directed by: Aly Rose

Best Short Screenplay

PENUMBRA
Directed by:
Written by: Sandro Hernandez Oritz

Best Animation

FORTRESS
Directed by: Slawek Zalewski

Best Music Video

The ENIGMA Men — Marquis Of Vaudeville
Directed by: Toby Lawhon, Geneva Arena

Best Short Documentary Film

In-Visibles
Directed by: Lia Beltrami

Best Unproduced Screenplay

The Tragical History of Juliet and Romeo 
Written by: J. Aldric Gaudet

Best Experimental Short Film

Pit & Pendulum
Directed by: J. Aldric Gaudet

Best Unproduced Screenplay

MOUNT MORA
Written by: Eric Gerard Sollars, Michael David Sollars, Geoffrey Durand Sollars

Best Experimental Short Film

Travel Le Bilocazioni dell’anima- The Bilocations of the Soul
Directed by: Flavio Piscopo

Best Short Documentary Film
Best Editing

A Visual History of The World Trade Center
Directed by: Monty Diamond

Best Student Film

Paradox?
Directed by: Simon Zhao

Best Music Video

Planetary Rebellion
Directed by: Fabrizio Fuochi

Best Micro Short Film

1955 march 5 A song for Carla
Directed by: Fabrizio Fuochi

Best Feature Documentary Film

Can’t Stop the Sun from Shining
Directed by: Dr. Teresa Mular

Best Dance Video

…what it feels like
Directed by: Kelly Hargraves

Best LGBTQ+

Detective Alice and The Inside Game
Directed by: Kyky Yang

Best TV Pilot

Bound By Blood TV Pilot
Written by: Dakota Banks

Best Short Screenplay

Pétanque was never so much fun!
Written by: Zeff Lawless, Billy Lawless

Best Short Film

GOLF — Tee Shot
Directed by: Zeff Lawless

Best Animation

Fake News
Directed by: Joachim Weber

Best Experimental Short Film

LEVIATHAN
Directed by: Eyal Segal

Best Short Documentary Film

dead.boy.
Directed by: Tracey Cochrane

Best Actor

No Oxygen
Directed by: Nikos Kourou

Best Short Documentary Film

Adoptive Land
Directed by: Carlos Pires Silveira

Best Music Video
Best Producer
Best Original Song

Ascension To Love
Directed by: AnayaMusic

Best Animation

DOGMA
Directed by: John Johnson

Best Covid FIlm

FREEDOM & FEAR
Directed by: Johannes Ziegler

Best Animation

I LOST THE WAY
Directed by: Panagiotis Rappas

Best Animation

Bug
Directed by: Tiago Eugenio dos Santos

Best Short Film

Sheen
Directed by: Mimi Garrard

Best Short Film

Deoch Dance
Directed by: Orlagh Heverin

Best Short Documentary Film

Solo
Directed by: Robert Jones

Best Short Film

Picnic
Directed by: Yana Riahi

Best Unproduced Screenplay

THE SWING
Written by: joe graham

Best Experimental Short Film

Orion 1925
Directed by: Eva M. Ingolfsdottir

Best Thriller
Best Horror

Phoenix Incident — Festival Cut
Directed by: Keith Arem

Best Short Screenplay

Blood Will Have Blood
Written by: John Kestner

Best Unproduced Screenplay

Sugar Cube
Written by: Carlos A. Hiciano

Best BLM Film

#blacklivesmatter
Directed by: One Single Rose

Best Dark Comedy

Garbage People: Trash Conspiracies + Trash Carnival
Directed by: Brit Tobin

Best Short Film

Danger on the Street
Directed by: Brandon Ladson

Best Feature Screenplay
Best Original Screenplay
Best First-Time Screenwriter

Bad Love Tigers
Written by: Kevin Schewe

Best Editing
Best Supporting Actress
Best Young Actor
Best Costume Design

The Eve
Directed by: Luca Machnich

Best Short Film
Best Short Film Director
Best Actress
Best Poster
Best Inspirational Film

The Hourglass
Directed by: Alexandre Bilardo

Best War Film
Best Actor
Best Feature Film Director

ZOOMERS
Directed by: Dylan Chow

Best Actor
Best Romance
Best Comedy

Emily or Oscar?
Directed by: Chris M. Allport

Best Short Film
Best Short Film Director
Best Actor Best
Young Actor
Best BLM Film

The Good Deed
Directed by: Eugene E~NRG

Best Feature Documentary
Film Best Inspirational
Film Best Editing

Our Triumphant Holy Day
Directed by: Greg Di Roma

Best Feature Documentary Film
Best Feature Film Director

WHITE WOLVES – GHOSTS OF THE ARCTIC
Directed by: Oliver Goetzl

Best Feature Film
Best Director Feature Film
Best Original Score

Against The Grain
Directed by: Greg L. Hines

Best Silent Film
Best Student Film
Best Composer

Building a Nest
Directed by: Alexandre Mahutte

Best Original Screenplay

It Really Is About Me
Written by: Karen Mussette

Best Unproduced Screenplay

A Child’s Voice
Written by: Karen Matthews

Best Short Film

THE TOURENGES : A sham marriage
Directed by: JEAN-PHILIPPE OUDIN

Best Unproduced Screenplay

The Forest Prince
Written by: Pamela Perry Goulardt, V.S. Rao

Best Short Film

50TH ANNIVERSARY
Directed by: Tamal Dasgupta

Best Short Documentary Film

Long Paths
Directed by: António José de Lemos Ferreira

Best Short Film

Stare Me In The Eye
Directed by: Athina Chatzigiannaki

Best Feature Documentary Film

Saturn Saved Me
Directed by: Sharon Smith

Best Short Film

LA BAMBINA E LA MAGNOLIA
Directed by: Sarah Biacchi, Armando Di Lillo

Best Short Documentary Film

750 divers
Directed by: Sid Sirkia

Best Music Video

What a Lovely Day!
Directed by: K.K. Electronics

Best Experimental Feature 

Decameroscopio
Written by: Flaviano PIzzardi

Best Short Screenplay

I KILLED ELVIS
Written by: WOLF BUKOWSKI

Best Feature Screenplay

Child of the Disappeared
Written by: Michael Thomas Holliday

Best Unproduced Screenplay

A Siren’s Sweet Whisper
Written by: Fred G Stemme

Best Unproduced Screenplay

Watermelon Sugar Land
Written by: Daniel Noah Goldberg, Catherine Weingarten

Best TV Pilot

Rubber and Glue
Written by: Doug Ellerbusch

Best Unproduced Screenplay

WARCHILD
Written by: Sergiu VALCU

Best Original Screenplay

LES BLESSÉS
Written by: Bob Canning

Best Horror

Love And Horror
Directed by: Greg L. Hines

Best Short Screenplay

Time
Written by: Mario Luis Telles

Best Unproduced Screenplay

Alex*
Written by: Joachim H. Böttcher

Best Unproduced Screenplay

Ghost Warrior: Band of Sisters
Written by: Michael John Chase

Best First-Time Screenwriter

Riding On Duke’s Train-GGG
Written by: Ken Kimmelman, Mick Carlon

Best Original Screenplay

CHAMPION OF THE WORLD!
Written by: JAMES B SAUNDERS

Best Original Screenplay

BOSS TWEED
Written by: JAMES B SAUNDERS

Best Original Screenplay

BOJANGLES, EUBIE AND BERT!
Written by: James B. Saunders

Best Feature Screenplay

Review
Written by: Jonathan Zarantonello

Best Original Screenplay

The Woman On The Train
Written by: Peter Gartner